ITTNER, Anthony Friday, (1837 - 1931)


ITTNER, Anthony Friday, a Representative from Missouri; born in Lebanon, Warren County, Ohio, October 8, 1837; moved to St. Louis, Mo., with his parents in 1844; attended the common schools; learned the bricklaying trade; later engaged in the manufacture of brick; member of the Enrolled Missouri Militia; member of the city council of St. Louis, Mo., in 1867 and 1868; member of the State house of representatives 1868-1870; served in the State senate from 1870 until November 1876, when he resigned; elected as a Republican to the Forty-fifth Congress (March 4, 1877-March 3, 1879); declined to be a candidate for renomination in 1878; resumed the manufacture of brick; president of the National Association of Builders and of the National Brick Manufacturers’ Association; retired from active business in 1917 and resided in St. Louis, Mo., until his death there on February 22, 1931; interment in Bellefontaine Cemetery.