INGHAM, Samuel Delucenna, (1779 - 1860)


INGHAM, Samuel Delucenna, a Representative from Pennsylvania; born at Great Spring, near New Hope, Bucks County, Pa., September 16, 1779; pursued classical studies; engaged in the manufacture of paper; member of the Pennsylvania state house of representatives 1806-1808; elected as a Republican to the Thirteenth, Fourteenth, and Fifteenth Congresses and served from March 4, 1813, until July 6, 1818, when he resigned; chairman, Committee on Pensions and Revolutionary Claims (Thirteenth Congress), Committee on the Post Office and Post Roads (Fourteenth and Fifteenth Congresses), Committee on Expenditures in the Post Office Department (Fifteenth Congress); prothonotary of the courts of Bucks County in 1818 and 1819; served as secretary of the Commonwealth of Pennsylvania from October 1819 to December 1820; elected as a Republican to the Seventeenth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Samuel Moore; reelected as a Jackson Republican to the Eighteenth Congress and reelected as a Jacksonian to the Nineteenth, Twentieth, and Twenty-first Congresses and served from October 8, 1822, until his resignation in 1829, before the convening of the Twenty-first Congress; chairman, Committee on the Post Office and Post Roads (Nineteenth and Twentieth Congresses); Secretary of the Treasury in the Cabinet of President Andrew Jackson from March 6, 1829, to June 21, 1831, when he resigned; resumed the manufacture of paper; also engaged in the development of anthracite coal fields; died in Trenton, N.J., on June 5, 1860; interment in the Solebury Presbyterian Churchyard, Solebury, Pa.