HOLLISTER, John Baker, (1890 - 1979)


Collection of the U.S. House of Representatives

HOLLISTER, John Baker, a Representative from Ohio; born in Cincinnati, Ohio, November 7, 1890; attended the public schools and St. Paul’s School, Concord, N.H.; was graduated from Yale University, in 1911; attended the University of Munich, Germany, in 1911 and 1912, and was graduated from Harvard University Law School, in 1915; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Cincinnati, Ohio; appointed on August 15, 1917, a first lieutenant in the United States Army and served overseas as captain of Battery B, Forty-sixth Artillery Corps, later being in command of the Third Battalion of his regiment; on detached service with American Relief Administration under Herbert Hoover, 1919; resumed the practice of law in Cincinnati, Ohio; director of various financial and manufacturing corporations; member of the Cincinnati Board of Education 1921-1929; elected as a Republican to the Seventy-second Congress by special election, November 3, 1931, to fill the vacancy caused by the death of Nicholas Longworth; reelected to the two succeeding Congresses and served from November 3, 1931, to January 3, 1937; was an unsuccessful candidate for reelection in 1936 to the Seventy-fifth Congress; resumed the practice of his profession; delegate to the Republican National Conventions in 1940, 1944, 1948, and 1952; headed United Nations Relief Rehabilitation Association mission to Holland, 1945; executive director, Hoover Commission, from October 1953 to July 1955; Director, International Cooperation Administration, from June 15, 1955, until his resignation September 13, 1957; resumed the practice of law in Cincinnati, Ohio, where he died January 4, 1979; cremated; ashes interred in Spring Grove Cemetery.