HILL, Samuel Billingsley, (1875 - 1958)


Collection of the U.S. House of Representatives, Photography Collection

HILL, Samuel Billingsley, a Representative from Washington; born in Franklin, Izard County, Ark., April 2, 1875; attended the common schools, the University of Arkansas at Fayetteville, and was graduated from its law department in 1898; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Danville, Ark.; moved to Waterville, Wash., in 1904 and continued the practice of law; prosecuting attorney of Douglas County 1907-1911; judge of the superior court for Douglas and Grant Counties 1917-1924; elected as a Democrat to the Sixty-eighth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of J. Stanley Webster; reelected to the Sixty-ninth and to the five succeeding Congresses and served from September 25, 1923, until his resignation, effective June 25, 1936, having been confirmed as a member of the United States Board of Tax Appeals (now the Tax Court of the United States) on May 21, 1936, serving as a judge on the court until his retirement November 30, 1953; died in Bethesda, Md., March 16, 1958; interment in Rock Creek Cemetery, Washington, D.C.