HERMANN, Binger, (1843 - 1926)


An Illustrated Congressional Manual. The United States Red Book, 1896, (detail), Collection of U.S. House of Representatives

HERMANN, Binger, a Representative from Oregon; born in Lonaconing, Allegany County, Md., February 19, 1843; attended rural schools and was graduated from the Independent Academy, Manchester, Md., later known as Irving College; moved to Oregon in 1859, where he taught school; studied law; was admitted to the bar in 1866 and commenced practice in Oakland, Oreg.; member of the State house of representatives 1866-1868; served in the State senate 1868-1870; deputy collector of internal revenue for southern Oregon 1868-1871; receiver of public moneys at the United States land office in Roseburg, Oreg., 1871-1873; colonel Oregon State Militia 1882-1884; appointed by President McKinley Commissioner of the General Land Office and served from March 27, 1897, until February 1, 1903, when he resigned; elected as a Republican to the Forty-ninth and to the five succeeding Congresses (March 4, 1885-March 3, 1897); chairman, Committee on Irrigation of Arid Lands (Fifty-fourth Congress); was not a candidate for renomination in 1896; again elected to the Fifty-eighth Congress to fill the vacancy caused by the death of Thomas H. Tongue; reelected to the Fifty-ninth Congress and served from June 1, 1903, to March 3, 1907; was not a candidate for renomination in 1906; resumed the practice of law and engaged in literary pursuits in Roseburg, Oreg., where he died April 15, 1926; interment in the Masonic Cemetery.