HARRISON, Francis Burton, (1873 - 1957)


Collection of the U.S. House of Representatives

HARRISON, Francis Burton, a Representative from New York; born in New York City December 18, 1873; was graduated from Cutler School at New York City, from Yale University in 1895, and from the New York Law School in 1897; instructor in the New York Night Law School 1897-1899; was admitted to the bar in 1898; served during the war with Spain in Troop A, New York Volunteer Cavalry, from May 19 to June 20, 1898, and was captain and assistant adjutant general, United States Volunteers, from June 20, 1898, to January 31, 1899; elected as a Democrat to the Fifty-eighth Congress (March 4, 1903-March 3, 1905); did not seek renomination in 1904, but was an unsuccessful candidate for Lieutenant Governor of New York; elected to the Sixtieth and to the three succeeding Congresses and served from March 4, 1907, until his resignation, effective September 1, 1913; Governor General of the Philippine Islands 1913-1921; resided in Scotland 1921-1934; appointed adviser to the president of the Philippine Commonwealth in November 1935 and served for ten months; in May 1942 was again appointed to the same position; United States Commissioner of Claims in the civil service of the United States Army in Manila from November 1946 to February 1947; served as an adviser to the first four presidents of the Philippine Republic after their independence in 1946; resided in Spain for six years, returning to Califon, Hunterdon County, N.J., in August 1957; died in Flemington, N.J., November 21, 1957; interment in Manila Cemetery, Manila, Philippines.