HAMMOND, Peter Francis, (1887 - 1971)


Collection of the U.S. House of Representatives

HAMMOND, Peter Francis, a Representative from Ohio; born in Lancaster, Fairfield County, Ohio, June 30, 1887; attended the parochial schools and St. Mary’s High School, Lancaster, Ohio; was graduated from Josephinum College, Columbus, Ohio, in 1910; became engaged in the men’s clothing business at Lancaster, Ohio, in 1913; elected as a Democrat to the Seventy-fourth Congress by special election, November 3, 1936, to fill the vacancy caused by the resignation of Mell G. Underwood and served from November 3, 1936, to January 3, 1937; was not a candidate for election in 1936 to the Seventy-fifth Congress; resumed the retail clothing business until 1938; postmaster of Lancaster, Ohio, from December 17, 1938, to May 31, 1954; resided in Lancaster, Ohio, where he died April 2, 1971; interment in St. Mary’s Cemetery.