GIDDINGS, Joshua Reed, (1795 - 1864)


GIDDINGS, Joshua Reed, a Representative from Ohio; born in Tioga Point (later Athens), Bradford County, Pa., October 6, 1795; moved with his parents to Canandaigua, N.Y., in 1795; received a common-school education; again moved with his parents to Ashtabula County, Ohio, in 1806; completed preparatory studies; served in the War of 1812; taught school; studied law; was admitted to the bar in February 1821 and commenced practice in Jefferson, Ohio; member of the Ohio state house of representatives in 1826; elected as a Whig to the Twenty-fifth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Elisha Whittlesey; reelected to the Twenty-sixth and Twenty-seventh Congresses and resigned on March 22, 1842 (December 3, 1838-March 22, 1842); censured by the U.S. House of Representatives on March 22, 1842, in response to his motion in defense of the slave mutineers in the Creole case; subsequently elected to the Twenty-seventh Congress to fill the vacancy caused by his own resignation; reelected as a Whig to the Twenty-eighth through Thirtieth Congresses, as a Free-Soil candidate to the Thirty-first through Thirty-third Congresses, elected as an Opposition Party candidate to the Thirty-fourth Congress, and reelected as a Republican to the Thirty-fifth Congress (December 5, 1842-March 3, 1859); chairman, Committee on Claims (Twenty-seventh and Thirty-fourth Congresses); declined to be a candidate for reelection to the Thirty-sixth Congress in 1858; appointed consul general to the British North American Provinces by President Abraham Lincoln on March 25, 1861, and served until his death; died in Montreal, Canada, May 27, 1864; interment in Oakdale Cemetery, Jefferson, Ohio.


Bibliography

Stewart, James Brewer. Joshua R. Giddings and the Tactics of Radical Politics. Cleveland: Press of Case Western Reserve University, 1970.