GEORGE, Myron Virgil, (1900 - 1972)


Collection of the U.S. House of Representatives

GEORGE, Myron Virgil, a Representative from Kansas; born in Erie, Neosho County, Kans., January 6, 1900; attended the grade schools and graduated from Labette County High School at Altamont, Kans.; enlisted in April 1917 and served in the United States Army with rank of corporal until discharged in May 1919; learned the printing trade on the Altamont Journal, published by his father; owner and publisher of the Edna Sun from 1924-1941; officer with Kansas State Highway Commission, 1939-1950; elected as a Republican to the Eighty-first Congress, November 7, 1950, in a special election to fill the vacancy caused by the death of Herbert A. Meyer and at the same time was elected to the Eighty-second Congress; reelected to the three succeeding Congresses, and served from November 7, 1950, to January 3, 1959; unsuccessful candidate for reelection in 1958 to the Eighty-sixth Congress; engaged in public relations in the transportation and construction fields; resided in Parsons, Kans., until his death there April 11, 1972; interment in Memorial Lawn Cemetery.