FOSTER, Bill, (1955 - )


Collection of the U.S. House of Representatives

FOSTER, Bill, a Representative from Illinois; born in Madison, Wis., October 7, 1955; B. A. University of Wisconsin-Madison, Madison, Wis., 1975; Ph. D., Harvard University, Cambridge, Mass., 1984; physicist; entrepreneur; board member, Batavia Foundation for Educational Excellence; elected as a Democrat to the One Hundred Tenth Congress, by special election, to fill the vacancy caused by the resignation of United States Representative John Dennis Hastert and reelected to the succeeding Congress (March 8, 2008-January 3, 2011); unsuccessful candidate for reelection to the One Hundred Twelfth Congress in 2010; elected as a Democrat to the One Hundred Thirteenth Congress (January 3, 2013-present).