FLOWER, Roswell Pettibone, (1835 - 1899)


Roswell P. Flower trading card (detail), 1884, Collection of the U.S. House of Representatives

FLOWER, Roswell Pettibone, a Representative from New York; born in Theresa, Jefferson County, N.Y., August 7, 1835; attended the public schools, and was graduated from the Theresa High School in 1851; engaged in mercantile and manufacturing pursuits in 1851; assistant postmaster of Watertown, N.Y., 1854-1860; moved to New York City in 1869 and engaged in banking; elected as a Democrat to the Forty-seventh Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Levi P. Morton and served from November 8, 1881, to March 3, 1883; elected to the Fifty-first and Fifty-second Congresses and served from March 4, 1889, to September 16, 1891, when he resigned; elected Governor of New York in 1891 and served until 1895; died in Eastport, N.Y., May 12, 1899; interment in Brookside Cemetery, Watertown, N.Y.


Bibliography

Taylor, Emma (Flower). The Life of Roswell Pettibone Flower. Watertown, N.Y.: The Hungerford-Holbrook Company, 1930.