FAY, James Herbert, (1899 - 1948)


FAY, James Herbert, a Representative from New York; born in New York City April 29, 1899; attended the public schools and De La Salle Institute; during the First World War served overseas as a private first class, with the Sixty-ninth Regiment, One Hundred and Sixty-fifth Infantry, and was discharged October 11, 1919; awarded the Purple Heart Medal; was graduated from Brooklyn (N.Y.) Law School in 1929; served as deputy and acting commissioner of hospitals of New York City 1929-1934; chief field deputy, United States Bureau of Internal Revenue, 1935-1938; elected as a Democrat to the Seventy-sixth Congress (January 3, 1939-January 3, 1941); unsuccessful candidate for reelection in 1940 to the Seventy-seventh Congress; elected to the Seventy-eighth Congress (January 3, 1943-January 3, 1945); was not a candidate for renomination in 1944; engaged in the advertising and insurance business in New York City until his death September 10, 1948; interment in Pinelawn National Cemetery, Farmingdale, N.Y.