CUMMINGS, Amos Jay, (1841 - 1902)


An Illustrated Congressional Manual. The United States Red Book, 1896, (detail), Collection of U.S. House of Representatives

CUMMINGS, Amos Jay, a Representative from New York; born in Conkling, Broome County, N.Y., May 15, 1841; attended the common schools; apprenticed to the printing trade when twelve years of age; was with William Walker in his last invasion of Nicaragua in October 1858; during the Civil War served as sergeant major of the Twenty-sixth New Jersey Regiment, Second Brigade, Sixth Corps, Army of the Potomac; filled editorial positions on the New York Tribune under Horace Greeley, the New York Sun, and the New York Express; elected as a Democrat to the Fiftieth Congress (March 4, 1887-March 3, 1889); declined renomination in 1888, but was subsequently elected to the Fifty-first Congress to fill the vacancy caused by the death of Samuel S. Cox; reelected to the Fifty-second and Fifty-third Congresses and served from November 5, 1889, to November 21, 1894, when he resigned; chairman, Committee on Naval Affairs (Fifty-third Congress); elected to the Fifty-fourth Congress to fill the vacancy caused by the death of Representative-elect Andrew J. Campbell; reelected to the Fifty-fifth, Fifty-sixth, and Fifty-seventh Congresses and served from November 5, 1895, until his death in Baltimore, Md., May 2, 1902; interment in Clinton Cemetery, Irvington, N.J.