COOPER, Samuel Bronson, (1850 - 1918)


An Illustrated Congressional Manual. The United States Red Book, 1896, (detail), Collection of U.S. House of Representative

COOPER, Samuel Bronson, a Representative from Texas; born near Eddyville, Caldwell County, Ky., May 30, 1850; moved with his parents to Texas the same year and located in Woodville, Tyler County; attended the common schools; studied law; was admitted to the bar in 1871 and commenced practice in Woodville in January 1872; prosecuting attorney of Tyler County 1876-1880; member of the State senate 1880-1884; appointed collector of internal revenue for the first district of Texas by President Cleveland in 1885 and served until 1888; unsuccessful candidate for district judge in 1888; elected as a Democrat to the Fifty-third and to the five succeeding Congresses (March 4, 1893-March 3, 1905); unsuccessful candidate for reelection to the Fifty-ninth Congress; again elected to the Sixtieth Congress (March 4, 1907-March 3, 1909); unsuccessful candidate for reelection to the Sixty-first Congress; appointed a member of the United States Board of General Appraisers at the port of New York City by President Taft in 1910; died in New York City August 21, 1918; interment in Magnolia Cemetery, Beaumont, Jefferson County, Tex.