COLLINS, Samuel LaFort, (1895 - 1965)


COLLINS, Samuel LaFort, a Representative from California; born in Fortville, Hancock County, Ind., on August 6, 1895; attended the public schools of Indiana and California and was graduated from Chaffey Union High School of Ontario, Calif., in 1915; enlisted as a private in the Hospital Corps, Seventh Infantry, California National Guard, on June 21, 1916, served on the Mexican border, and was discharged on November 11, 1916; served in the United States Army from September 18, 1917, until discharged on April 29, 1919, being overseas as a sergeant in Company C, Three Hundred and Sixty-fourth Infantry, Ninety-first Division; studied law; was admitted to the bar in 1921 and commenced practice in Fullerton, Calif.; assistant district attorney of Orange County, Calif., 1926-1930 and district attorney 1930-1932; elected as a Republican to the Seventy-third and Seventy-fourth Congresses (March 4, 1933-January 3, 1937); unsuccessful candidate for reelection in 1936 to the Seventy-fifth Congress; member of the State assembly 1940-1952, serving as speaker 1947-1952; resumed the practice of law; died in Fullerton, Calif., June 26, 1965; interment in Loma Vista Memorial Park.