CLAGUE, Frank, (1865 - 1952)


69th Congress Pictorial Directory, Collection of the U.S. House of Representatives

CLAGUE, Frank, a Representative from Minnesota; born in Warrensville, Cuyahoga County, Ohio, July 13, 1865; attended the common schools; moved to Minnesota in 1881; attended the State normal school at Mankato 1882-1885; taught school at Springfield, Minn., 1886-1890; studied law; was admitted to the bar in 1891 and commenced practice in Lamberton, Redwood County, Minn., the same year; prosecuting attorney of Redwood County, Minn., 1895-1903; member of the State house of representatives from January 1, 1903, to January 1, 1907, serving as speaker in the 1905 session; served in the State senate from January 1, 1907, to December 31, 1915; judge of the ninth judicial district of Minnesota from January 1, 1919, to March 1, 1920, when he resigned; elected as a Republican to the Sixty-seventh and to the five succeeding Congresses (March 4, 1921-March 3, 1933); was not a candidate for renomination in 1932; resumed the practice of law and also engaged in agricultural pursuits until his retirement; died in Redwood Falls, Minn., March 25, 1952; interment in Redwood Falls Cemetery.