CHAMBERLAIN, Jacob Payson, (1802 - 1878)


CHAMBERLAIN, Jacob Payson, a Representative from New York; born in Dudley, Mass., August 1, 1802; moved with his parents to Seneca Falls, N.Y., in 1807; attended the public schools; operated flour mills, malt houses, and woolen mills; organized the first savings bank of the village; supervisor of Seneca Falls; member of the board of education; member of the State assembly 1859-1861; elected as a Republican to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); was not a candidate for renomination; resumed the flour-milling business; died at Seneca Falls, Seneca County, N.Y., October 5, 1878; interment in Restvale Cemetery.