CARLSON, Frank, (1893 - 1987)

Senate Years of Service: 1950-1969
Party: Republican

CARLSON, Frank, a Representative and a Senator from Kansas; born in Concordia, Cloud County, Kans., January 23, 1893; attended the public schools, Concordia (Kans.) Normal and Business College, and Kansas State College at Manhattan; during the First World War served as a private in the United States Army 1918-1919; engaged in agricultural pursuits and stock raising; member, State house of representatives 1929-1933; chairman of the Republican State committee 1932-1934; elected as a Republican to the Seventy-fourth and to the five succeeding Congresses (January 3, 1935-January 3, 1947); was not a candidate for renomination in 1946; Governor of Kansas from 1947 until his resignation in November 1950, having been elected a Senator; chairman of the Interstate Oil Compact Commission in 1949; chairman of the National Governors Conference 1949-1950; elected on November 7, 1950, as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Clyde M. Reed for the term ending January 3, 1951, and also for the full term commencing January 3, 1951; reelected in 1956, and again in 1962; and served from November 29, 1950, to January 3, 1969; was not a candidate for reelection in 1968; chairman, Committee on Post Office and Civil Service (Eighty-third Congress); died in Concordia, Kans., May 30, 1987; interment in Pleasant Hill Cemetery.


Bibliography

American National Biography; Carlson, Frank. ”The Growth of Federal Control.” American Economic Security 10 (August-September 1953): 9-16.