CAMERON, Angus, (1826 - 1897)

Senate Years of Service: 1875-1881; 1881-1885
Party: Republican; Republican

Library of Congress

CAMERON, Angus, a Senator from Wisconsin; born in Caledonia, Livingston County, N.Y., July 4, 1826; attended the public schools and the Genesee Wesleyan Seminary, Lima, N.Y.; taught school; studied law in Buffalo, N.Y.; graduated from the National Law School, Ballston Spa, N.Y., in 1853; admitted to the bar the same year and commenced practice in Buffalo, N.Y.; engaged in banking for a year; moved to La Crosse, Wis., in 1857 and resumed the practice of law; member, State senate 1863-1864, 1871-1872; member, State assembly in 1866-1867, and served as speaker in 1867; regent of the University of Wisconsin 1866-1875; elected as a Republican to the United States Senate on February 3, 1875, and served from March 4, 1875, until March 3, 1881; was not a candidate for reelection in 1881; elected March 10, 1881, to fill the vacancy caused by the death of Matthew H. Carpenter and took his seat March 14, 1881, and served until March 3, 1885; was not a candidate for reelection; chairman, Committee on Claims (Forty-seventh and Forty-eighth Congresses); resumed the practice of law in La Crosse, Wis., and died there March 30, 1897; interment in Oak Grove Cemetery.