CAIN, Richard Harvey, (1825 - 1887)


Image courtesy of National Archives and Records Administration

CAIN, Richard Harvey, a Representative from South Carolina; born in Greenbrier County, Va., April 12, 1825; moved with his father to Gallipolis, Ohio, in 1831 and attended school; entered the ministry, and was a pastor in Brooklyn, N.Y., from 1861 to 1865; moved to South Carolina in 1865 and settled in Charleston; delegate to the constitutional convention of South Carolina in 1868; member of the State senate 1868-1872; manager of a newspaper in Charleston in 1868; elected as a Republican to the Forty-third Congress (March 4, 1873-March 3, 1875); was not a candidate for renomination in 1874; elected to the Forty-fifth Congress (March 4, 1877-March 3, 1879); was not a candidate for renomination in 1878; appointed a bishop of the African Methodist Episcopal Church in 1880 and served until his death in Washington, D.C., January 18, 1887; interment in Graceland Cemetery.


Bibliography

”Richard Harvey Cain” in Black Americans in Congress, 1870-2007. Prepared under the direction of the Committee on House Administration by the Office of History & Preservation, U. S. House of Representatives. Washington: Government Printing Office, 2008; Lewis, Ronald L. “Cultural Pluralism and Black Reconstruction: The Public Career of Richard H. Cain.” Crisis 85 (February 1978): 57-60.