ALLEE, James Frank, (1857 - 1938)

Senate Years of Service: 1903-1907
Party: Republican

Library of Congress

ALLEE, James Frank, a Senator from Delaware; born in Dover, Del., December 2, 1857; attended the common schools; learned the trade of jeweler and watchmaker from his father, whom he succeeded in business; chairman of the Republican State committee 1886-1896; member of the State senate from January 3, 1899, to March 2, 1903, when he resigned to become a United States Senator; elected as a Republican to the United States Senate on March 2, 1903, to fill the vacancy in the term commencing March 4, 1901, caused by the failure of the legislature to elect, and served from March 2, 1903, to March 3, 1907; was not a candidate for reelection in 1907; chairman, Committee on the Organization, Conduct, and Expenditures of the Executive Departments (Fifty-eighth Congress), Committee on Indian Depredations (Fifty-eighth Congress), Committee on Railroads (Fifty-ninth Congress); resumed his former business pursuits, as well as engaging in the fruit and vegetable canning industry; died in Dover, Del., October 12, 1938; interment in Christ Church Cemetery.